Ik sukkel reeds gedurende enkele weken met een hoge motortemperatuur in mijn Alfa 156 1.9 8v (2002). Ik heb reeds het hele internet afgezocht maar nog geen echte overtuigende verklaring gevonden voor mijn probleem.
Gezien voor de probleemoplossing van dit geval de details nogal belangrijk zijn hierbij een uitgebreide beschrijving van de symptomen:
In het begin liep de temperatuur op tot 110° als ik stil stond, en liep die terug tot 100° op de autosnelweg.
Na enig onderzoek was ik toen van mening dat de koelventilator stuk was, hiervoor is hij naar de garage geweest en is die hersteld.
Het probleem was echter niet verholpen en sindsdien reed ik continu met de verwarming vol open en aanjager op max, hierdoor bleef de fan continu draaien, en had ik stilstaand en in het stadverkeer (onder de 90km/u) geen last meer en bleef de temperatuur mooi op 90°. Wanneer ik echter de autostrade opging klom die weer de hoogte in, waardoor ik op warme dagen zoals vorige week, bij een buitentemparatuur van 24°C met verwarming op maximum aan max 100km/u moest rijden om de temperatuur niet hoger dan 100° te laten oplopen.
Deze termperatuursdaling in het stadsverkeer had wel vooral te maken met de verwarming die op HIGH stond, niet met de fan die aan max toeren draait, want met een lagere klimaattermpartuurinstelling en de fan nog steeds op max liep de temperatuur weer op.
Fan op zich was dus ok, dus ging ik verder op onderzoek en toen viel mij op dat de radiator in zeer slechte staat was, geoxideerd, enkele koelvinnen die er van tussen waren, en wellicht ook al goed verstopt gezien die in de 260.000km die de auto heeft volgens mij nog niet vervangen is, dit zou dan ook de reden kunnen zijn dat de fan zo laat aansloeg gezien de sensor daarvoor blijkbaar in/aan de radiator zit en deze door de slechte doorstroming moeilijk warm wordt.
Deze week is de auto dan ook binnen gegaan voor een nieuwe radiator en vandaag mocht ik erachter, in de rit naar huis eventjes uitgetest en ik heb de indruk dat het wel verbeterd is, gezien de radiator sowieso al in slechte staat was, maar dat de oorzaak van de plosteling oplopende temperatuur er nog altijd is.
Andere mogelijke oorzaken die ik op fora's lees zijn:
-de thermostaat: maar dat betwijfel ik en mijn garagist toch wel, gezien die ten eerste nog maar sinds 1,5 jaar (40.000km) vervangen is en het toch niet zo vaak voorkomt dat die niet opengaat (eerder dat die niet toegaat). Bovendien voelt de bovenste slang naar de radiator toe na 20 minuutjes rijden al zeer warm en hard aan dus veronderstel ik toch een goede doorstroming.
-de watermpomp: zou mij eerlijk gezegd toch ook verbazen gezien zoals ik al zei hierboven dat de bovenste slang hard aanvoelt, en in dit geval de temperatuur nu in de stad dan toch ook zou moeten oplopen ondanks de fan op max draait? Ik heb wel geen idee of deze al eens is vervangen, in ieder geval nog niet de laatste 60.000km, bovendien denk ik dat er toch een verband moet zijn tussen het probleem en het feit dat de fan pas zo laat aanslaat, en dat kan toch niet het geval zijn bij een kapotte waterpomp?
En de sensor van de radiator zelf kan het toch ook niet zijn want dan zou hij bij de verwarming en fan reeds op volle toeren op de autostrade toch niet mogen oplopen?
Zo, een hele boterham, maar ik veronderstel dat dit wel voldoende details zijn

Hopelijke vindt iemand de tijd om me hiermee te helpen.
Vriendelijke groeten,
Nick