Bron: www.alfablog.nl
Er is al uitgebreid over geschreven in de media, maar we zouden Alfablog niet zijn zonder er dieper op in te gaan. Na exact 41- jaar van de introductie van de Alfa Romeo 1750 Berlina, keert Alfa Romeo terug met de inmiddels legendarische cilinderinhoud van 1750cc. De spirituele opvolger, de Alfa Romeo 159 1750 TBI, is onlangs op de motorshow van Genève gepresenteerd. Maar wat veel mensen niet weten is dat de geschiedenis van deze typische cilinderinhoud nog veel verder teruggaat.
Op de autosalon van Rome werd namelijk in 1929 de Alfa Romeo 6C 1750 gepresenteerd. Deze auto had een 6- cilinder lijn met een inhoud van 1750cc. Deze motor was met behulp van een compressor in de meest krachtige versies goed voor 85 pk, en had een voor destijds duizelingwekkende topsnelheid van 170 km/u. Op deze auto werden de meest prachtige carrosserieën gebouwd en werd tevens met veel succes in de autosport ingezet. De 6C 1750 was voor die tijd een ware ‘supercar’. Het model was 4- jaar lang leverbaar, en er werden 369 exemplaren gebouwd.
Na 38- jaar (1967) presenteerde Alfa Romeo weer een model met 1750cc. Deze keer ging het om een 4- cilinder lijn die zonder compressor of turbo in de meest krachtige versies 118 pk leverde, en goed was voor een topsnelheid van 180 km/u. Deze motor werd later opgevoerd voor de Autodelta 1750 GTAM, en was door aanpassingen goed voor maar liefst 170 pk. De motor van de 1750 Berlina werd tevens gebruikt in de latere 1750 GTV en Spider. De 1750 Berlina was 10- jaar lang leverbaar, en er werden bijna 91000 exemplaren gebouwd.
Zoals bekent wil het huidige Alfa Romeo een sterkere connectie met het verleden. Zo wil men de oude typenamen uit de kast halen, een nieuw complex in Arese bouwen en de naam Milano mag terugkomen in het logo. Het spreekt dan bijna voor zich dat hier geen 1750 cc aan mag ontbreken. Om de nare banden met GM te doen vergeten, heeft FPT (Fiat Powertrain Technologies), het huidige ontwikkelingscentrum van het moederbedrijf Fiat besloten, een geheel nieuwe motor te ontwikkelen. Hiermee zien we 80- jaar na de eerste introductie, en 42- jaar na de tweede introductie, de 1750 weer terugkeren in het aanbod. De motor moet, om aan de huidige maatstaven betreft vermogen en uitstoot te voldoen, met veel exotische technologieën worden uitgerust. De nieuwe Alfa 159 1750 TBI is goed voor 200 pk en heeft een topsnelheid van 235 km/u.
Door het huidige ambitieuze Fiat kunnen we dus weer een ‘echte’ Alfa Romeo 1750 cc motor bestellen. De combinatie van de naam Giulia, de naam Milano in de badge, een 1750 cc en achterwielaandrijving moeten ervoor gaan zorgen dat het bloed harder gaat stromen bij de Alfisten. Una tradizione che continua zullen we maar zeggen. We houden jullie op de hoogte van deze ontwikkelingen.